RS Aggarwal Vikash Aggarwal Class 3 Activity Book Composite Mathematics Activity Sheet 23 Solution
Activity sheet – 23
Do as directed:
(1) Subtract the sum of 857 and 2639 from 7034.
Solution: sum of 857 and 2639 = (857 + 2639) = 3496
Now, 7034 – 3496 = 3538
(2) Subtract 3578 from the sum of 2694 and 5462.
Solution: Sum of 2694 and 5462 = (2694 + 5462) = 8156
Now, 8156 – 3578 = 4578
(3) Subtract the sum of 1295 and 1342 from the sum of 1986 and 4268.
Solution: Sum of 1986 and 4268 = 1986 + 4268 = 6254
Sum of 1295 and 1342 = 1295 + 1342 = 2637
Now, 6254 – 2637 = 3617
(4) Subtract 6666 from the sum of 1387, 4549 and 3426.
Solution: Sum of 1387, 4549 and 3426 = 1387 + 4549 + 3426 = 9362
Now, 9362 – 6666 = 2696
(5) Which is greater: (a) Sum of 2978 and 3539; or (b) Sum of 3747 and 2738 and by how much?
Solution: Sum of 2978 and 3539 = 2978 + 3539 = 6517
Sum of 3747 and 2738 = 3747 + 2738 = 6485
Clearly (a) > (b)
Now, 6517 – 6485 = 32
Leave a Reply